nacházíte se na webu irokezove.unas.cz > v sekci kultura

 

Lakros:
Irokézská tradice

image001.jpg (13160 bytes)

Hra lakros vznikla kdysi v hluboké historii Severní Ameriky a hrály ji indiánské kmeny od oblasti Velkých jezer až po Atlantik. Irokézy nazývaný Bagataway (nebo oneidsky též ga-lahs) dostal své pojmenování roku 1636, kdy jezuitský misionář viděl hrát Hurony a tvar holí mu připoměl biskupskou hůl - "la crosse". Tento "Malý bratr války", jak ji také někdy indiáni nazývaly, byl dosti násilnou, tvrdou a divokou hrou, ve které bylo prakticky dovoleno vše.  Mnoho her se hrálo pro urovnání územních sporů, nebo rodiných či klanových záští. Hru hrála i stovka hráčů v jednom družstvu. Branky byly vzdáleny až jednu míli (branky měly podobu silného kmene). Hrálo se bez postranních čar ve všech směrech, a šlo-li o nějaké hrou důležité rozhodnutí, hrálo se i několik dní. Lakros byl zkrocen pravidly bílého muže až začátkem 60. let minulého století.

Tato hra vyžaduje ohromnou zručnost pro chytání, přenášení, a házení míče za použití speciální lakrosové hole s ohnutým koncem vypleteným řemínkem . Rychlost, vytrvalost a síla byly stejně důležité.

 Oneidové a další irokézové vášnivě milovali hru jako zábavu i jako udržování kondice, ale lakros byl také náboženskou oslavou. Oneidský příběh stvoření například popisuje svět duchů, který předcházel naši zemi a visel nad ní. Obyvatelé této nebeské země neznali choroby a smrt. Znají jen štěstí -- možná, protože se těší z lakrosu.

.Starý příběh, který vypráví o počátku irokézské konfederace uvádí, že mladí válečníci hrají lakros pro Hayewat-chu! (Hiawathu), jednoho ze zakladatelů ligy, utěšují jej po ztrátě jeho dětí.

Lakros je prosbou ke Stvořiteli, ale je také obřadem zasvěceným hromům, sedmi starším oslavencům (dědečkům), kteří se pohybují napříč oblohou ze západu na východ čistíce zemi větry a dešti. V některých irokézských společenstvích, je lakros předepisovaný (skrz sen nebo vykladače) jako léčebný rituál.


 

Historické popisy oneidského lakrosu

 

image004.jpg (12917 bytes)  

Joseph Bloomfield, 1776

Dva veliké zápasy byly hrány mezi Oneidy a Tuscarory...Vždy byly vsazeny ozdoby v hodnotě kolem sta dolarů, které byly získány Tuscarory. Sázené ozdoby v těchto hrách byly zpravidla vzaty ženám, které velkoryse dály nějaké své peníze, stříbro, korálkové náhrdelníky, náušnice, šperky a brože. Jiní dali náhrdelníky, pásky ,atd. a všechny druhy indiánských ozdob. Jsou ve své hře pozoruhodně poctiví. Při této příležitosti nejsou k vidění podvádění, ani žádné křivdy.

image005.jpg (19860 bytes)  

Paolo Andreani, 1790

Během měsíců sklizně tento národ [Oneidové] nechodí lovit kromě případů nějaké mimořádné nutnosti; obvykle se během této doby téměř denně baví hrou,  která spočívá v házení míčem. Každý hráč je vybaven druhem rakety  čtyři stopy a šest palců dlouhým, který je na  konci ohnutý a vypletený, slouží k házení míče. Muž, který uspěje v chytání s tímto nástrojem běží, zatímco ostatní mu brání...Tato hra vyžaduje hbitost doprovázenou zručností.

image006.jpg (8075 bytes)  

Alfred Cope, 1849

Hráči se uspořádali do dvou řad čelem k sobě s mezerou asi čtyři stopy. Každý mladík byl vybaven pálkou, nebo dlouhou tyčí z obyčejného prutu...Dva vůdci soupeřících stran při zahájení zvednou pálky proti sobě ve svislé poloze a udržují míč po několik okamžiků mezi nimi. Na daný signál, vznikne prudký zápas, maximálním úsilím, vší svojí silou překonává tlak pálky svého oponenta a hodí svou levou rukou míč směrem k brance. Svalová síla nebo vyšší obratnost brzy zvítězila nad druhou stranou, a míč rychle prolétl vzduchem rychlostí šípu. Celá skupina byla okamžitě za pokřikování a řevu na vrcholu své rychlosti. To byla podívaná a neméně obdivuhodná byla dobrá nálada udržovaná během velmi krutého zápasu ve kterém soupeři často, ač neúmyslně dostávali i rozdávali rány s velkou silou a tvrdostí... ohromná hbitost mladíků a překvapující pružnost jejich pohybů potěšuje oko diváka.

Lakros je zpátky!

Vrchol Oneidské národní kulturní obrody, tato prastará tradice byla navrácena do každodenních životů Oneidů po dlouhých desetiletích chudoby a beznaděje. Dnes mužský tým Silverhawks, soupeří znovu proti ostatním Haudenosaunee týmům v Irokézské lakrosové asociaci.

Oneidský národ také sponzoruje hodiny výroby lakrosek vyučované Russellem Georgem. Oneidové jsou opět zaneprázdněni výrobou svých lakrosových holí.

překlad: Awe

více o současném lakrosu u Irokézů se dozvíte na stránce irokézského národního týmu - www.iroquoisnationals.com