nacházíte se na webu irokezove.unas.cz > v sekci kultura

 

Vrátí se Kajugové do svého domova?

 

 Podíváte-li se na severní část mapy státu New York, najdete zde seskupení několika jezer ve tvaru prstů. Jedním z nich je podlouhlé Cajuga Lake (dále jezero Kajuga). V současnosti pouze název připomíná, že tu kdysi žil jeden kmen z mocné irokézské ligy - Kajugové.

Jezero Kajuga je navštěvované zejména díky krásnému okolí. Na západní části se rozkládá přírodní park Taughannock s dlouhým vodopádem. Lidé se koupou v jezeře a ti movitější se projíždějí na motorových člunech. Na jižním okraji jezera leží pěkné město Ithaca, kde je známá Cornell University. Krajinu a vodu v jezeře narušuje elektrárna na východním břehu jezera ve střední části.Většina místních Američanů dlouho nebrala v potaz, že zde nějací Kajugové žili. Až poté, co se Kajugové začali soudit o svou zemi…

Kajugové museli opustit svou domovinu po válce Američanů o nezávislost na konci 18. století. V září 1779 byly jejich vesnice vypáleny vojskem generála Sullivana, kterého vyslal proti Irokézům George Washington. Přestože se mnoho Kajugů pokusilo zůstat, většina z nich utekla a připojila se k jiným irokézským kmenům. Dnes žijí Kajugové ve třech hlavních komunitách: v Oklahomě se Seneky (kam byli nuceni odejít po ilegálních prodejích půdy ve 30. letech 19. století), v rezervaci Six Nations (Rezervace Šesti národů) v Kanadě (kam uteklo mnoho Irokézů všech kmenů po Sullivanově tažení) a společně se Seneky v rezervaci Cattaraugus ve státě New York. Jako jediní z Šesti národů tak nemají žádné vlastní území, ale žijí na území svých bratrských kmenů.

A to se rozhodli změnit tři lidé - manželé Olsonovi, antropologové, a archeolog Jack Rossen. Založili společnost SHARE (Strengthening Haudenosaunee-American Relations through Education), což by se dalo přeložit jako "Posílení vztahů mezi Haudenosaunee (Irokézi) a Američany prostřednictvím vzdělání".

            V dubnu 2001 tito profesoři zakoupili farmu o rozloze téměř 70 akrů ve Springportu ve státě New York nedaleko původního "hlavního města" Kajugů, často označovaného jako "Hrad Kajugů". (Dnes na tomto místě již není nic, co by připomínalo irokézskou vesnici.)

Tato farma má sloužit jako komunitní centrum pro Kajugy a také pro Američany, kteří se chtějí něco dozvědět o Irokézích a hlavně o ekologickém hospodářství. Jedná se totiž o ekologickou farmu.

Východní část jezera Kajuga, původní domovina Kajugů, je vlastně farmářská oblast, ale pouze dvě farmy, z nichž jednou je právě tato, jsou ekologické. Základem organického hospodaření této farmy je tradiční irokézská kombinace tří plodin- "Tří sester" - kukuřice, tykve a fazole. Na každé "kupce" tak společně rostou tyto plodiny.

            V létě minulého roku vedl Jack Rossen se skupinou studentů (z nichž někteří byli indiáni) archeologický výzkum v nedaleké vesnici Aurora, aby se dozvěděli něco více o populaci Kajugů na konci 18. století a o vzájemných vztazích mezi jednotlivými vesnicemi Kajugů a také přistěhovalců.    

Možnost, že by se Kajugové vrátili do své domoviny, se nelíbí okolním farmářům. Po celé východní části jezera Kajuga jsou umístěny velké cedule s nápisem - Žádný svrchovaný národ", "Žádná rezervace" nebo "Soukromý pozemek". Někteří občané Aurory také komplikovali archeologický výzkum.

Bernadette Hill, klanová matka úhoře kmene Kajugů, říká: "Stále nemohu uvěřit tomu, že skupina SHARE koupila tuto krásnou ekologickou farmu s cílem vrátit ji jednou našemu národu. Nevím, jestli to není jen sen."

            Kajugové přicházeli o věškerou svou půdu díky ilegálním prodejům půdy spekulanty napojenými na stát New York od konce 18. století. (Málokde se píše o tom, že George Washington měl velké vazby na tyto společnosti.) Kajugové dali vše k soudu. V roce 1980 vyzvali stát New York o návrat 64 027 akrů půdy. Soud zareagoval tak, že Kajugové mají nárok na vlastní zemi, ale formou finančního vyrovnání, protože případné vystěhování současných vlastníků půdy by znamenalo ohromné problémy. Na podzim minulého roku soudce Neal McCurn rozhodl, že stát New York musí zaplatit za prodeje z let 1795 a 1807 částku 247 911 999,42 dolarů. Tato částka zahrnuje i náklady za způsobené škody v hodnotě téměř 37 milionů dolarů. Pokud se stát New York neodvolá, bude jeden z nároků Irokézů na svůj domov vyřešen.

Farma funguje necelý rok a o její existenci mají Kajugové velký zájem. Přichází na ni mnoho Irokézů. Snad se tak brzy naplní očekávání majitelů, že k nim přijdou žít mladí Kajugové, kteří v sobě najdou dost odvahy opustit své domovy a vrátit se na půdu svých předků.

 

 napsala Lívia Šavelková pro Wampum Neskenonu