nacházíte se na webu irokezove.unas.cz > v sekci návody

 

Mokasíny z jednoho kusu se středovým švem
 

mokasky copy.jpg (17989 bytes)Materiál na mokasíny může být jelenice, losí nebo bizoní kůže. Jestli je kůže chemicky vyčiněná, použijte semišovou stranu ven, ta se více podobá mozkem vydělané kůži.
Starý styl mokasín byl dělaný s rovným švem na středu z vrchu na přední straně a od paty nahoru. Tento druh mokasínů má charakteristickou špičatou špičku a vzory pravé a levé nohy jsou stejné.
 

1.- vzdálenost X mezi b--b by měl být obvod nártu.
 

2.- 1´´Přidat mezi patou a patovou chlopní
 

3.- 1 1/2'' přidat mezi prsty na noze a bodem e
 

4.- nakreslit vzor na kůži a vystřihnout
 

5.- mokasín složit naruby podél střední čáry (d-e). Tato čára je šitá s 1/8'' stehy od spoje      b--b. Šít směrem ke špičce která je tažená nahoru.
 

6.- zadní šev (c--c) je šitý spolu s patovou chlopní(d) na vnitřní straně, protože mokasín je ušit naruby.

Mokasínová obuv byla často ozdobená ostnováním a korálkováním podél a po obou stranách špičky a švu. Manžeta byla ozdobená ostny, stuhami, korálky nebo kombinací všech těchto prvků. Manžeta mohla být také udělána odděleně z vlny nebo sametu.

Aweho tipy pro ty, kdo se chystají šít mokasíny poprvé:

1.před vystřihnutím vzoru kůži namočte a pořádně vytáhněte. Přesto počítejte s tím, že se vám mokasíny po namočení vytáhnou.

2.je dobré kůži na mokasíny stříhat z prostředka kůže od hřbetu, vytáhne se méně než kůže z kraje (břicha)

3.pokud je kůže málo, může se uspořit tím, že se "plácačky" přišijí zvlášť.

4.existuje i malý rozdíl mezi mužskými a ženskými mokasínami. Ženy mají sešitou patu až nahoru včetně "plácaček", muži mají patu sešitou pouze k achilovce a dál jsou plácačky nesešité.

5.jelikož kůže se velmi brzo prochodí je vhodné přišít si dospod ještě podrážku ze silnější kůže (ideální je jelení krk). Někde jsem zaslechl, že Irokézové nejprve prochodili mokasíny a teprve potom přišívali podrážku, ale zaručit vám to nemůžu.

z knihy "Indian Clothing Of The Great Lakes 1740-1840" přeložil Awe